Maša Kolanović rođena je u Zagrebu 1979., a radi kao docentica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu
Najljepši dio svake nagrade je širenje kruga čitatelja što je posebno u fokusu ove nagrade. Već sam ulazak u finale, zainteresirao je izdavače iz više europskih zemalja. Nadam se da će zahvaljujući nagradi knjiga lakše pronaći put do čitatelja izvan granica Hrvatske”, izjavila je za Večernji list hrvatska autorica Maša Kolanović koja je jučer saznala da je dobila uglednu i unosnu nagradu Europske unije za književnost.
Uz Mašu Kolanović, nagrade je ove godine dobilo još dvanaest književnika i to Nathalie Skowronek iz Belgije, Lana Bastašić iz Bosne i Hercegovine, Stavros Christodoulou iz Cipra, Asta Olivia Nodrenhof iz Danske, Mudlum iz Estonije, Matthias Nawrat iz Njemačke, Shpëtim Selmani iz Kosova, Stefan Bošković iz Crne Gore, Francis Kirps iz Luksemburga, Petar Andonovski iz Sjeverne Makedonije, Maria Navarro Skaranger iz Norveške i Irene Solà iz Španjolske. U užem izboru za nagradu iz Hrvatske su ove godine još bili i Zoran Malkoč (nominiran za knjigu “Umro Supermen”), Nenad Stipanić (nominiran za roman “Bogovi neona” i Kristina Gavran (nominirana za roman “Gitara od palisandra”).
Članovi hrvatskog dijela žirija bili su Chloe Billon, Romana Pereinec, Boris Perić i Sibila Petlevski. Do sada je organizirao jedanaest dodjela Nagrade Europske unije za književnost, a njome su ukupno počašćena 122 pisca. Maša Kolanović rođena je u Zagrebu 1979., a radi kao docentica na Odsjeku za kroatistiku Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Objavila je niz autorskih članaka o književnosti, ali i knjige fikcije “Pijavice za usamljene”, “Sloboština Barbie”, “Jamerika: trip” te studiju o popularnoj kulturi i hrvatskom romanu od socijalizma do tranzicije. Knjiga “Sloboština Barbie” prevedena je na njemački jezik. Njezina pak nagrađena zbirka priča koju je uredila Adriana Piteša alternativni je i antituristički vodič kroz Zagreb koji su potpuno nemaštoviti menadžerski moguli pretvorili u europski Las Vegas i to kako u vrijeme adventa tako i inače. Njezina zbirka priča doima se i kao uvjerljivi antikonzumeristički manifest u kojem se kukce često pretvara u kupce i obratno. Riječ je o atraktivnoj i ubojitoj prozi koju je autorica obogatila i crtežima. Nagrade će biti dodijeljene u Bruxellesu ako to prilike dopuste. (Denis Derk)
( https://www.vecernji.hr/)