Glasila Hrvata Boke kotorske obrađuje mnogo različitih tema počevši od filatelije, kulture, povijesti, umjetnosti kao i druge razne zanimljivosti. Najviše prostora u ovom broju posvećeno je Katoličkoj bratovštini sv. Nikole mornara u Kotoru, čiju tradiciju održava Bokeljska mornarica i njenom upisu na svjetsku listu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a
Iz tiska je izašao četvrti broj časopisa „Boka kotorska“ – glasila Hrvata Boke kotorske, koji je (na)pisan za sve ljubitelje i baštinike naše kulturne baštine. Časopis obrađuje mnogo različitih tema počevši od filatelije, kulture, povijesti, umjetnosti kao i druge razne zanimljivosti. Najviše prostora posvećeno je Katoličkoj bratovštini sv. Nikole mornara u Kotoru, čiju tradiciju održava Bokeljska mornarica i njenom upisu na svjetsku listu nematerijalne kulturne baštine UNESCO-a. To tisućljetno tradicijsko obilježje bokeljskih Hrvata u Kotoru se slavi od 809. godine, a slavi se i u Hrvatskoj.
Dubrovačka Republika je bila prva država u svijetu koja je uvela karantenu, pa jedan članak obrađuje tu temu. Upoznat ćemo se sa Svilarstvom Prčanja i Konavala, a u časopisu je i zanimljivi tekst Epistola o Boki. U Splitu je 13.02.2022. godine obilježena 150. obljetnica proslave sv. Tripuna. Na proslavi su bile prisutne hrvatske bratovštine Bokeljske mornarice iz Splita, Zagreba, Rijeke, Pule, Dubrovnika i dva člana Bokeljske mornarice iz Kotora. Kotorski biskup mons. Ivan Štironja je u svojoj propovijedi, između ostalih, pozdravio Hrvate iz Boke i Bokelje iz Hrvatske riječima: „Ima li ljepšeg slavlja od zajedništva? Duhovna baština Hrvata Boke, ujedno je i beskrajna kulturna i materijalna baština, koja se ne može istrgnuti iz okrilja Katoličke Crkve“.
(Radio Dux)
Tekst : Andro Saulačić